Filmový festival Pilot

SLOVÁCI SA MÔŽU TEŠIŤ NA VÝNIMOČNÝ FESTIVAL. UVEDIE VÁS DO SVETA SERIÁLOVEJ TVORBY

Fanúšikovia a tvorcovia seriálov si prídu na svoje. V Trnave totiž vzniká nový festival s názvom Pilot. Stane sa prvým audiovizuálnym podujatím svojho druhu na Slovensku.

Festival Pilot otvorí svoje brány pre všetkých fanúšikov seriálovej tvorby už 29. a 30. marca 2019. Prvý ročník sa bude konať priamo v centre Trnavy, v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín na Nádvorí. Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadku modernej seriálovej tvorby, ktorá poukáže na trendy a fenomény v európskej, ale aj svetovej produkcii.

„V súčasnosti sa seriály tešia veľkému diváckemu záujmu. Nejde však len o rôzne internetové platformy s vlastným obsahom, ako sú napríklad Netflix a HBO. Zvyšuje sa aj produkcia lokálnych seriálov, čo je fenomén badateľný aj na Slovensku. Mali sme však pocit, že seriál, najmä ten slovenský, je u nás prehliadaný, a preto sme sa rozhodli založiť festival Pilot,“ opisuje vznik festivalu jeho zakladateľka Ivana Sujová. Podujatie organizuje o. z. Metaforum spoločne s o. z. Publikum.sk.

Festival by mal slovenským divákom pomôcť zorientovať sa vo svetovej seriálovej tvorbe a zároveň bude slúžiť aj slovenským tvorcom. „Som veľmi rada, že tento ojedinelý festival vznikol práve v Trnave. Pridá sa tak k ďalším, ktoré sa tu každoročne konajú, ako Lovely Experience, Proma Frajdej či festival Lumen. Festivalu prajem úspešný štart a čo najviac nadšených fanúšikov,“ uviedla Michaela Potočárová, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

V rámci festivalu sa okrem slovenských seriálov budú premietať aj ukážky seriálov z produkcie HBO či Českej televízie. Súčasťou dvojdňového podujatia budú rôzne prednášky a aj reflexia slovenskej seriálovej tvorby pod záštitou autorskej spoločnosti LITA. Výsledkom bude zhodnotenie slovenskej seriálovej tvorby za predchádzajúci rok a podpora profesionálov a autorov v seriálovej produkcii. Zároveň bude udelená i cena odbornej kritiky za výnimočný slovenský seriálový počin uplynulého roka.

Zdroj: Trnava Tourism

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál