• 20161231 Blog o Trnave
  • 20180531 Modry stvrtok

U zdechnutej kočky

U zdechnutej kočky – príbeh trnavskej alternatívy

Od Septembra 2017 trnavské komunitné online Rádio Bunker v spolupráci s OZ Godot Projekt pripravujú sériu desiatich spomienkových relácií, dokumentujúcich vývoj alternatívnej hudobnej scény v prvých nezávislých kluboch Káčko (ArtKlub) a Archa v Trnave po roku 1989.

Diskusie sa budú postupne venovať rôznym hudobným žánrom od blues, country, jazzu cez rock, punk a metal až po hip-hop a elektroniku. Video záznamy diskusií v profesionálnej kvalite budú zverejnené verejne online na You Tube a zároveň audio záznamy budú archivované a voľne dostupné a publikované prostredníctvom sociálnych médií Rádia Bunker. 

Okrem prípravy diskusií druhou, rovnako významnou časťou projektu „ U zdechnutej kočky“  je vytvorenie digitálnej databázy archívnych materiálov z histórie trnavskej hudobnej scény po roku 1989. Plánom je zozbierať a zdigitalizovať čo najväčšie množstvo takýchto materiálov: fotografie, plagáty, videá, audiozáznamy viažuce sa k priestorom Káčka a Archy. Tieto materiály budú následne zdigitalizované a zverejnené online ako voľne dostupný, štruktúrovaný a prehľadný archív, ktorý bude môcť v ďalších rokoch rásť.

Cieľom projektu nie je ani tak pripomínať "špinavé" začiatky undergroundu, ale  ukázať, že v priestore Káčka /ArtKlubu/a Archy má Trnava už skoro 30 rokov miesto, kde vzniká a kde sa uchováva sloboda. Sloboda voľby, prejavu, sloboda hudby. 

Na vytvorenie digitálneho archívu je potrebné pre projekt získať archívne materiály rôzneho druhu: fotografie, plagáty, audio-video nahrávky. Materiály by mali pochádzať z obdobia 1989-2017 a mali by byť spojené so spomínanými priestormi. Okrem záznamov na CD či DVD sme pripravení spracovať a digitalizovať aj staršie nosiče ako VHS, magnetofónové pásky, vytlačené fotografie a plagáty. Aby mal výsledný archív skutočnú historickú a výpovednú hodnotu, potrebujeme ho zaplniť čo najväčším množstvom materiálov, ktoré budeme následne triediť a usporadúvať do prehľadnej štruktúry. Získané materiály plánujeme priebežne využívať aj pri výrobe diskusnej série.

Súbory v digitálnej forme je možné posielať pomocou virtuálnych úložísk na: e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  Virtuálne úložiská : http://www.uschovna.cz/,  https://wetransfer.com/,  https://uloz.to/. Ak vlastníte fyzické nosiče ako audio - video VHS, CD, kazety, čokoľvek súvisiace s témou kontaktujte nás na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. dohodneme postup. 

Aktuálne prebieha výzva tzv. ČASOZBER a sieťovanie prostredníctvom facebookovej stránky U zdechutej kočky: https://www.facebook.com/uzdechnutejkocky/ a zároveň aj prostredníctvom crowfunding platformy STARLAB 

Buď súčasťou histórie ktorú, si tvoril možno aj ty: https://www.startlab.sk/napady/201-u-zdechnutej-kocky/

Promo video:
https://www.youtube.com/watch?v=nNrErVku470

 

Zdroj: Rádio Bunker