• 20161231 Blog o Trnave
  • 20180531 Modry stvrtok

Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2017 prezradia všetko, čo ste o Trnave nevedeli

Program pre odborníkov aj laikov, voľný vstup na koncert vážnej hudby, divadielko pre rodiny s deťmi, výstavy v Západnom krídle radnice, detské sprievody po pamiatkach, špacírky s pamiatkarmi a na záver piknik v krásnom prostredí okolia Kostola sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch – toto všetko čaká návštevníkov DEKD 2017 v Trnave.

Trnava sa pri príležitosti 30. výročia vzniku svojej Mestskej pamiatkovej rezervácie v tomto roku stala mestom otváracieho ceremoniálu DEKD, teda akýmsi hlavným mestom DEKD 2017 v rámci Slovenska. Preto ponúka zo všetkých slovenských miest aj najbohatší program, ktorý je vybudovaný tak, aby oslovil verejnosť z rôznych generácií aj s rôznymi záujmami. Tohtoročné heslo Pamiatky a príroda: Krajina možností, ktoré nasledovali aj ostatné mestá zo 49 krajín Európskej únie, umožnilo zahrnúť do DEKD široké spektrum aktivít. Dostať sa z mesta do prírody, predstaviť hodnoty urbanizmu, ale aj tradície potravinárskeho priemyslu v našom regióne, či rôzne historické udalosti, ktoré formovali našu krajinu s vysokým prírodným a kultúrnym potenciálom. Otvárací ceremoniál DEKD 2017 spojený s udeľovaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá (len pre pozvaných hostí) sa bude konať vo štvrtok 7. septembra o 14.00 hod. v sále Marianum, ale program DEKD sa začína už 1. septembra a bude naozaj pre všetkých.

Na jeho začiatku aj konci bude stáť vinárstvo. Hneď 1. septembra sa bude konať na nádvorí radnice a pred ňou Stredoveká prešovačka s hranými scénami, 30. septembra sa bude konať prvá jesenná vínna tour do vinárstiev Mrva&Stanko a Vína z Mlyna. Na stredoveké tradície nadväzuje aj najchýrnejšie podujatie Tradičný trnavský jarmok s remeselníkmi, kultúrnym programom a stále zaujímavejším Stredovekom pod hradbami. Jarmočný víkend 7. – 10. septembra je zároveň ťažiskový víkend DEKD 2017, preto sa budú mnohé príťažlivé podujatia konať aj v rámci kraja, o čom sa môžete presvedčiť na stránke www.dekd.sk v katalógu aktivít. V Trnave bude jarmoku konkurovať v sobotu o 14.00 hod. Komentovaná prehliadka stavebných počinov Trnavskej univerzity (1635 – 1777), ktorá začne pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa, a v nedeľu exkurzia Tajomstvá františkánskych krýpt so začiatkom o 19.15 hod. pri františkánskom Kostole sv. Jakuba.

V Trnave sme DEKD 2017 poňali ako festival pamiatok, o ktorých sa viac dozviete na dvoch veľkých prednáškových podujatiach. Prvé z nich bude Seminár 30 rokov Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava, ktorý sa bude konať vo štvrtok 7. 9. o 9.00 hod. v zasadačke mestského zastupiteľstva na radnici. Určený je pre širokú verejnosť, teda hlavne záujemcov o osídlenie Trnavy, hradby, meštiansku i sakrálnu architektúru v meste, Trnavskú univerzitu, ale aj tunajšie parky, záhrady a históriu jarmokov. Druhým významným podujatím tohto druhu bude prednáškový cyklus O Trnave vo veži, ktorý sa bude konať každý deň od 11. 9. do 22. 9. o 16.30 hod. v bývalej kaviarni v mestskej veži – vstup zo Štefánikovej ulice. Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé témy z dejín Trnavy, ktoré odprezentujú naslovovzatí odborníci zo Štátneho archívu v Trnave, Trnavskej univerzity, ale aj dvaja architekti. Je sa na čo tešiť, dúfame, že každé stretnutie bude sprevádzať aj živá diskusia.

O architektonických pamiatkach Trnavy sa tiež bude dať dozvedieť na dvoch podujatiach, a to 6. 9., teda v stredu o 19.00 hod. v Univerzitnom parčíku na Hornopotočnej ulici, kde záujemcom o najnovšie zistenia pod hviezdami (v prípade zlého počasia v aule Trnavskej univerzity) odprezentujú Archeologické výskumy a objavy na území mesta Trnavy doc. Erik Hrnčiarik, architekt Milan Horák a dr. Branislav Lesák. Exkurzia s názvom Archeologické výskumy na území mesta Trnavy pod vedením Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity sa začne v piatok 8. 9. o 14.00 hod. na nádvorí radnice a bude určená aj pre odborníkov, ktorí sa zúčastnia dopoludňajšej vedeckej konferencie Kultúrne dedičstvo 2017: Aplikácia ekologických princípov navrhovania pri obnove pamiatok. Jej organizátormi sú Fakulta architektúry STU a ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla).

Pre všetkých milovníkov kultúry je však určený Slávnostný otvárací koncert Dní európskeho kultúrneho dedičstva, v ktorom s dielami Griega, Brittna a Dvořáka účinkuje Trnavský komorný orchester a na ktorý si vôbec netreba kupovať vstupenky. Stačí len prísť vo štvrtok 7. 9. o 19.00 hod. do sály Marianum na Hollého ulici a nechať sa unášať tónmi hudby. Štátny archív v Trnave tiež prispeje ešte v piatok 8. 9. od 9.00 hod. do 17.00 hod. k programu DEKD Dňom otvorených dverí, počas ktorého čakajú v archíve na Štefánikovej ulici na deti aj dospelých prednášky, výstavy, tvorivé dielne a tajomstvá archívnych dokumentov. Západoslovenské múzeum v Trnave a Galéria Jána Koniarka v Trnave (Kopplova vila, Zelený kríčok 3) v rámci ťažiskového víkendu ponúknu voľný vstup. K týmto podujatiam sa pripojila aj Knižnica Juraja Fándlyho, ktorá od 8. 9. 2017 až do konca septembra ponúka možnosť navštíviť svoju hlavnú budovu (od architekta M. M. Harminca) na Rázusovej ulici 1 a nechať sa previesť jej vynovenými priestormi pri príležitosti 90. výročia svojho založenia.

Detský program odštartuje v stredu 6. 9. o 14.00 hod. vernisáž výstavy Pohľadnice z Európy spojená s hudobným programom a odovzdávaním malých prekvapení všetkým zúčastneným umelcom. Nielen deti, ktoré zareagovali na výzvu mesta a zapojili do programu DEKD svoje dielka, si ich budú môcť pozrieť až do 1. októbra v Západnom krídle radnice. Od piatku do nedele (8. – 10. 9.) sa bude konať detský program v Galérii Jána Koniarka. V piatok hudobník Peter Adamov predstaví deťom Zvuky prírody na špeciálnom workshope. Cez víkend tu zadarmo vystúpi Bábkové divadlo Animare Silva, v sobotu o 14.00 s rozprávkou Žabí princ a o 16.00 Ako sa Jano s drakom porátal. V nedeľu začnú o 14.00 rozprávkou Ako sa Jano s drakom porátal a o 16.00 bude Žabí princ. Pre rodiny s deťmi (alebo aj samostatných školákov) sú určené aj tri špeciálne detské sprievody po pamiatkach v čase predĺženého víkendu (15. – 17. 9.) vždy o 16.00 hod. V piatok to budú Veže, bašty, múry – trnavské hradby ako obrana pred nepriateľom vo veži pri Bernolákovej bráne, v sobotu Tajomstvá Západného krídla radnice v Trnave a v nedeľu v Kostole sv. Jakuba Kvietky sv. Františka.

V rámci DEKD tiež budú pokračovať dobre známe Potulky Malým Rímom (o tradícii vinárstva, o Márii Terézii, o Chránenom areáli Trnavské rybníky, o sídle trnavských richtárov i mestskom urbanizme), ktoré obohatia trnavskí pamiatkari svojimi Špacírkami s pamiatkarmi (od 21. do 24. 9. s témami o hradbách, Trnavskej univerzite, meštianskej a sakrálnej architektúre). Kto bude chcieť vedieť a vidieť ešte viac, môže navštíviť sídlo Krajského pamiatkového úradu, a to 21. a 24. septembra. V septembri budú naďalej otvorené sakrálne pamiatky pre návštevníkov mesta, 16. a 23. 9. sa bude konať cykloprehliadka s témou Mesto na prahu moderny a v sobotu 30. 9. posprevádzajú zadarmo záujemcov o Sakrálnu a Svetskú Trnavu lektori z Trnava Tourism pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu.

Celý september sa v Trnave bude niesť v duchu poznávania dejín mesta, ale zakončíme ho piknikom vo veľkom štýle, a to 30. 9. v Kopčanoch pri dvoch zaujímavých pamiatkach. Piknik v Kopčanoch spojený s prehliadkou Kostola sv. Margity v Kopčanoch a Cisárskeho a Kráľovského žrebčína v Kopčanoch sa začne o 9.30 hod. na Námestí Konštancie (pri františkánskom kostole) odkiaľ odíde do Kopčian autobus. Nezabudnite si košíky s jedlom a dobrú náladu. Vrátime sa, keď všetko spoznáme a zjeme, približne o 18. hodine. Miesta si treba rezervovať do 10. septembra 2017 na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., predmet: Kopčany. Nielen Trnavčania sú však vítaní aj „vlastným povozom“.

Na všetkých návštevníkov DEKD 2017 sa tešia organizátori Mesto Trnava, ICOMOS a všetky ostatné spolupracujúce inštitúcie. Veď poznávaním európskeho kultúrneho dedičstva poznávame sami seba.

Program

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2017

Pamiatky a príroda: Krajina možností

Podujatia v Trnave

1. 9. od 15.00 do 22.00 hod. Hlavná ulica a nádvorie radnice

Stredoveká prešovačka, história vinárstva a vinohradníctva v Trnave a jej okolí sprostredkované návštevníkovi hranými scénami, vstupné: 2 E dospelí, 1 E dôchodca, dieťa, ZŤP. Organizuje Trnava Tourism v spolupráci so združením Hektor.

1. 9. o 16.30 hod. pred mestskou vežou

Potulky Malým Rímom: Tradície trnavského vinohradníctva a vinárstva a malé degustačné minimum. Sprevádza Martin Hrubala.

3. 9. o 16.30 hod. pred mestskou vežou

Potulky Malým Rímom: Mária Terézia a Trnava. Sprevádza Emília Izakovičová.

6. 9. o 14.00 hod. Západné krídlo radnice

Pohľadnice z Európy – vernisáž detských výtvarných prác spojená s oceňovaním malých umelcov a krátkym hudobným programom, výstava potrvá do 1. 10. 2017, vstup voľný.

6. 9. o 15.00 hod. Kaplnka v Západnom krídle radnice

Otvorenie výstavy návrhov revitalizácie Ružového parku a Parku Janka Kráľa, potrvá do 1. 10. 2017, vstup voľný.

6. 9. o 17.00 hod. Západoslovenské múzeum v Trnave

5. krajská výstava poľovných trofejí a rybárstva v Trnave a okolí, vernisáž sa koná pri príležitosti 70. výročia založenia spolku.

6. 9. o 19.00 hod. Univerzitný parčík, Trnava

Archeologické výskumy a objavy na území mesta Trnavy, prezentácia pod hviezdami

O najnovších zisteniach z archeologických výskumov oboznámi záujemcov Ing. arch. Milan Horák z Mestského úradu v Trnave, doc. Dr. phil. Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie FF TU a PhDr. Branislav Lesák z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. V prípade zlého počasia sa podujatie uskutoční v aule Trnavskej univerzity, Hornopotočná 23.

7. 9. od 9.00 do 13.00 Zasadačka mestského zastupiteľstva, radnica Trnava

Seminár 30 rokov Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava

Milan Horák: Trnava právom mestská pamiatková rezervácia

Peter Grznár – Matúš Sládok: Osídlenie Trnavy v praveku a stredoveku

Peter Grznár: Trnavské hradby a ich obrana

Milan Kazimír: Posun v poznaní meštianskej architektúry od vyhlásenia pamiatkovej rezervácie

Daniela Zacharová: Ktorý z trnavských kostolov môžeme považovať za najstarší?

Marek Zelina: Budovy trnavskej univerzity – slovenský unikát

Simonne Jurčová: Trnavské záhrady a parky

Vladimír Rábik: Trhy a jarmoky v Trnave v stredoveku

Otvorené pre širokú verejnosť, vstup voľný.

7. 9. o 14.00 hod. Marianum, Hollého ulica 9A

Otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017 spojený s udeľovaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá

Len pre pozvaných hostí.

7. 9. o 19.00 hod. Marianum, Hollého ulica 9A

Slávnostný otvárací koncert Dní európskeho kultúrneho dedičstva

Účinkuje Trnavský komorný orchester

Program koncertu:

Edvard Grieg – Z Holbergových čias, suita op. 40;

Benjamin Britten – Simple Symphony;

Antonín Dvořák – Sonatína op. 100, úprava pre komorný orchester E. Fine.

Otvorené pre širokú verejnosť, vstup voľný.

7. – 10. 9. Západoslovenské múzeum v Trnave

Voľný vstup do všetkých expozícií. Viac na www.zsmuzeum.sk.

7. – 10. 9. Galéria Jána Koniarka v Trnave

Voľný vstup do expozícií v Kopplovej vile, Zelený kríčok 3. Viac na www.gjk.sk.

7. – 10. 9. Mesto Trnava

Tradičný trnavský jarmok 2017

Remeselníci, stredovek, koncerty, kolotoče, burčiak, cigánska... V tomto roku prináša ešte väčší a majestátnejší Stredovek pod hradbami. Na námestí vystúpia kapely Vidiek, Polemic, Billy Barman, Medial Banana, Dominika Mirgová, Lipa spieva Lasicu a v amfiku Mária Čírová a Fragile, viac na www.facebook.com/zazivtrnave/.

8. 9. od 9.00 do 17.00 hod. Štátny archív v Trnave, Štefánikova 7

Deň otvorených dverí

Komentovaná prehliadka budovy každú celú hodinu, výstava Chute a vône minulosti, tvorivé dielne pre deti, prednáška Mgr. Jakuba Roháča Trnavské pamiatky na archívnych plánoch o 12.00 a o 16.00 hod.

8. 9. od 9.00 do 13.00 hod. Zasadačka mestského zastupiteľstva, radnica Trnava

Vedecká konferencia Kultúrne dedičstvo 2017

Aplikácia ekologických princípov navrhovania pri obnove pamiatok

Organizátori: Fakulta architektúry STU a ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla), Mesto Trnava.

8. 9. o 14.00 hod. nádvorie radnice

Archeologické výskumy na území mesta Trnavy pod vedením Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity

Exkurzia pre účastníkov vedeckej konferencie a verejnosť. Sprevádza doc. Dr. phil. Erik Hrnčiarik.

8. 9. od 9.00 do 14.30 hod. Galéria Jána Koniarka v Trnave – Kopplova vila, Zelený kríčok 3

Hudobník Peter Adamov: Zvuky prírody

Program pre malých aj veľkých. Vstup voľný, bližšie informácie: www.gjk.sk.

8. – 30. 9. Knižnica Juraja Fándlyho, Rázusova 1, Trnava

Dni otvorených dverí v Knižnici Juraja Fándlyho pri príležitosti 90. výročia založenia knižnice a obnovy budovy – lektorský sprievod po budove počas bežných otváracích hodín knižnice.

9. 9. o 14.00 hod. pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa, Univerzitné námestie

Komentovaná prehliadka stavebných počinov Trnavskej univerzity (1635 – 1777)

Komentovaná prehliadka Katedrály sv. Jána Krstiteľa a ostatných historických univerzitných budov so zaujímavým výkladom Mgr. Zuzany Dzurňákovej, PhD. z Katedry dejín a teórie umenia Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Vstup voľný.

9. 9. a 10. 9. Galéria Jána Koniarka v Trnave – Kopplova vila, Zelený kríčok 3

Bábkové divadlo Animare Silva

Program pre malých aj veľkých. V sobotu o 14.00 Žabí princ a o 16.00 Ako sa Jano s drakom porátal. V nedeľu o 14.00 Ako sa Jano s drakom porátal a o 16.00 Žabí princ. Vstup voľný.

10. 9. o 19.15 hod. krypty v Kostole sv. Jakuba

Tajomstvá františkánskych krýpt

Pri tajomnej atmosfére sviečok posprevádza záujemcov o dejiny františkánskej rehole v Trnave a jej dobrodincov kryptami pod Kostolom sv. Jakuba Emília Izakovičová.

Prednáškový cyklus O Trnave vo veži

Mestská veža, vstup zo Štefánikovej ulice, začiatok vždy o 16.30 hod.

11. 9. Trnava na začiatku novoveku – svetlá a tiene 16. storočia

Doc. PhDr. Juraj Roháč, CSc. (Katedra archívnictva a PVH FF UK)

12. 9. Zo života Spolku trnavských ostrostrelcov

Mgr. Katarína Červeňová, PhD. (Štátny archív v Trnave)

13. 9. Osudy trnavských mlynov

Mgr. Adrián Lančarič, PhD. (Štátny archív v Trnave)

14. 9. Pamätihodnosti Trnavy v latinských veršoch

Mgr. Katarína Karabová, PhD. (Trnavská univerzita v Trnave, Katedra klasických jazykov)

15. 9. Kébelovci. Osudy trnavskej lekárnickej dynastie

PhDr. Radoslav Ragač, PhD. (Sekcia kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR)

16. 9. Revitalizácia námestia SNP v Trnave

Ing. arch. Pavel Ďurko (Ateliér DV)

17. 9. Strechy v Trnave – historický vývoj

Mgr. Daniela Zacharová, PhD. (Pamiatkový úrad SR)

18. 9. Zabudnuté dedičstvo: technické pamiatky Trnavy

Ing. arch. Miroslav Beňák (OZ Čierne diery)

19. 9. Mestské hradby Trnavy do polovice 16. storočia v písomných prameňoch

Mgr. Darina Fridrichová (Štátny archív v Trnave)

20. 9. Trnava ako rezidenčné mesto uhorských kráľov a centrum stredoeurópskej politiky v stredoveku

Prof. PhDr. Vladimír Rábik, PhD. (Trnavská univerzita v Trnave, Katedra histórie)

21. 9. Čaro pálenej hliny – tehliarstvo v Trnave

Mgr. Tomáš Kolon, PhD. (Trnavská univerzita v Trnave, Katedra klasickej archeológie)

22. 9. O trnavských hostinských a kaviarnikoch

PhDr. Júlia Ragačová (Štátny archív v Trnave)

Detské sprievody po trnavských pamiatkach

15. 9. o 16.00 hod. veža pri Bernolákovej bráne

Veže, bašty, múry – trnavské hradby ako obrana pred nepriateľom

Po zrekonštruovanej obrannej veži a jej expozícii deti a ich rodičov posprevádza Matej Juráň.

16. 9. o 16.00 hod. Západné krídlo radnice

Tajomstvá Západného krídla radnice v Trnave

Po bývalej radnici, kaplnke a historickej väznici malých návštevníkov aj so sprievodným slovom prevedie Ferdinand Mak.

17. 9. o 16.00 hod. Kostol sv. Jakuba

Kvietky sv. Františka

Ikonografiu sv. Františka, ktorého počúvali aspoň zvieratká, keď mali ľudia príliš tvrdé srdcia, predstaví v Kostole sv. Jakuba v Trnave deťom Emília Izakovičová.

17. 9. o 16.30 hod. na parkovisku v Kamennom mlyne

Potulky Malým Rímom: Chránený areál Trnavské rybníky. Sprevádza Alfréd Trnka.

Cykloprehliadky Trnava očami architekta

16. 9. a 23. 9. o 17.00 hod. stretnutie s bicyklami na Starohájskej ulici pri pošte na lávke

Cykloprehliadky s podtitulom Mesto na prahu moderny budú sledovať rozvoj mesta od polovice 19. storočia a jeho rast za hranice hradieb až podnes. Predstavia najvýznamnejšie industriálne stavby, ktoré naštartovali rast mesta, zaujímavé urbanistické riešenia, sídliská či rozporuplno vnímané zásahy v centre mesta počas socializmu. Sprevádza Ing. arch. Miroslav Beňák. Bližšie informácie: www.regiontirnavia.sk.

21. 9. o 15.00 hod. Ulica M. Schneidera-Trnavského

Odhalenie pamätnej tabule Zoltána Kodálya na Dome hudby.

18.00 hod. Marianum, Hollého ulica 9A

Koncert Trnavského komorného orchestra – sprievodný program k odhaleniu pamätnej tabule Z. Kodálya. Podujatie organizuje Západoslovenské múzeum v Trnave a TTSK. Viac na www.zsmuzeum.sk.

21. 9. o 16.00 hod. Cukrová 1, Trnava

Otvorenie sídla KPÚ Trnava verejnosti, so sprievodným slovom naslovovzatých odborníkov.

Špacírky s pamiatkarmi z Krajského pamiatkového úradu v Trnave

21. 9. o 15.00 hod. pri Pomníku padlým v prvej svetovej vojne

Špacírka s pamiatkarmi – hradby

21. 9. o 17.00 hod. pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa

Špacírka s pamiatkarmi – budovy trnavskej univerzity

22. 9. o 15.00 hod. pred Kostolom sv. Heleny

Špacírka s pamiatkarmi – sakrálna architektúra

22. 9. o 17.00 h pred radnicou

Špacírka s pamiatkarmi – meštianska architektúra

23. 9. o 11.00 hod. pred Kostolom sv. Heleny

Špacírka s pamiatkarmi – sakrálna architektúra

23. 9. o 15.00 hod. pri Pomníku padlým v prvej svetovej vojne

Špacírka s pamiatkarmi – hradby

24. 9. o 13.00 hod. pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa

Špacírka s pamiatkarmi – budovy trnavskej univerzity

23. 9. o 15.00 hod. pred radnicou

Špacírka s pamiatkarmi – meštianska architektúra

24. 9. o 16.30 hod. pred mestskou vežou

Potulky Malým Rímom: Sídlo Trnavských richtárov. Sprevádza Emília Izakovičová.

24. 9. o 17.00 hod. Cukrová 1, Trnava

Otvorenie sídla KPÚ Trnava verejnosti, so sprievodným slovom naslovovzatých odborníkov.

30. 9. o 10.00 hod. a 12.00 hod. pred mestskou vežou

Vždy dve prehliadky (dva okruhy): Sakrálna Trnava – komentovaná prehliadka dvoch kostolov a Svetská Trnava – komentovaná prehliadka veže a hradieb. Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu zabezpečuje Trnava Tourism.

30. 9. o 13.45 hod. pred mestskou vežou, odchod 14.00 hod., príchod 19.00 hod. na Radlinského ulicu v Trnave

Prvá jesenná vínna tour: Víno Mrva&Stanko a Vína z Mlyna

Viete si predstaviť, že by ste najlepšie vína ročníka ochutnali v spoločnosti svojho obľúbeného vinára priamo medzi sudmi? Nasadnite s Trnava Tourism do vinárskeho mikrobusu a navštívte vinárstva Regiónu Tirnavia. Bližšie informácie: www.regiontirnavia.sk.

1. 10. o 15.30 hod. pred mestskou vežou

Potulky Malým Rímom: Keď mesto začalo prerastať hradby. Sprevádza Peter Vagner.

Otvorenie sakrálnych pamiatok pre verejnosť

Bazilika sv. Mikuláša

Po – Pia: 10.00 – 12.00 hod., 14.00 – 16.00 hod., Ne: 14.00 – 17.00 hod.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa

Po – Pia: 10.00 – 12.00 hod., 14.00 – 17.00 hod., So: 11.00 – 16.00 hod.

Kostol sv. Jakuba

So – Ne: 14.00 – 17.00 hod.

Kostol Najsvätejšej Trojice

So – Ne: 14.00 – 17.00 hod.

Kostol sv. Heleny

So – Ne: 14.00 – 17.00 hod.

 

Zdroj: www.trnava.sk