Jazzanova

5. narodeniny Nádvoria

30. júna privítame na Nádvorí berlínske zoskupenie DJ-ov a producentov, ktorí od polovice 90. rokov remixujú a pretvárajú viac i menej známe jazzové skladby do moderných klubových polôh. Jazzanova už od svojich počiatkov prináša celkom jedinečný koncept a tvoria si vlastné pravidlá. Sú tvorivým kolektívom, produkčným domom, hudobnými dramaturgmi a moderátormi v rádiách, založili si vlastný hudobný label a sú aj kurátormi. Jednou nohou sú stále v kluboch, druhou však prekračujú hranicu k živým hraniam.

V minulosti sa inšpirovali nu jazzom, funkom a tiež jazzovými štýlmi latinskej Ameriky. Tentoraz sa poriadne zahĺbili do jazzového zvuku vyľudneného Detroitu po 60. rokoch 20. storočia. V spolupráci s DJ Amirom vytiahli a pre klubové a festivalové parkety vdýchli nový život skladbám z katalógu ikonického vydavateľstva Strata Records.

Strata Record doslova vyrástli z detroidského popola. Mesto známe automobilovým priemyslom má za sebou desivé, ale pre súčasnú Ameriku mimoriadne významné dejiny. Pri vzburách, ktoré podnietilo utláčanie afro-amerického obyvateľstva, mesto vyhorelo dokonca až dvakrát, v rokoch 1967 a 1968. To viedlo k ohromnej vlne vysťahovalectva. Miesto vzbury tomu však miestni hovoria povstanie a z neho sa zrodila aj Strata. Pôvodne komunitná organizácia pomáhala s rozvozom jedla a organizovala jazzový program.

Komunitné dejiny Straty a umelecký kolektív Jazzanovy tvoria možno nečakané, ale úžasne organické spojenie. Zakladajúci členovia berlínskej kapely zbožňujú staré platne a keďže obyčajné púšťanie skladieb im už dávno nestačilo, od roku 2009 vystupujú taktiež aj ako živá kapela. A práve to viedlo k ich najnovšej kolaborácii s DJ Amirom, a.k.a. Amirom Abdullahom, zakladateľom labelu 180-Proof Records, ktorý zasvätil viac ako dekádu vyhrabávaniu skrytých pokladov v hudobnej knižnici Strata Records.
Dĺžka trvania: 120 min

Vstupenky:
19 € = prvých 500 ks / 29 € = ďalších 500 ks

Predpredaj: https://nadvorie.maxiticket.sk/jazzanova-5-narodeniny-nadvoria-2023-trnava

Zdroj: webstránka usporiadateľa

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál