Trnavský jazzyk 2024

20. ročník Open-air festivalu

15.07.2024 - Pondelok

19:00 - Alan Bartus Born in Millenium - Hlavná ulica
20:00 - Katarzia - Nádvorie PSK
21:15 - DJ Kinet - Nádvorie PSK

16.07.2024 - Utorok

19:00 - Tibor Feledi Kairos Quintet - Hlavná ulica
20:00 - Oskar Török Sextet - Nádvorie PSK
21:15 - Beyuz - Nádvorie PSK

17.07.2024 - Streda

19:00 - The Dixie Hot Licks - Hlavná ulica
20:00 - Mark Lettieri Group (US) - Nádvorie PSK
21:15 - DJ Shakul - Nádvorie PSK

18.07.2024 - Štvrtok

19:00 - Oliver Kucharovič Quartet - Hlavná ulica
20:00 - Adam Ben Ezra & Michael Olivera (IL, CU) - Nádvorie PSK
21:15 - Vulgar Vegetable DJ set - Nádvorie PSK

19.07.2024 - Piatok

18:00 - Teáter Komika - Concerto Clownico - Hlavná ulica
20:00 - Isfar Sarabski Quartet (AZ) - Nádvorie PSK
21:15 - Adam Kvasnica- Nádvorie PSK

Účinkujúci

Katarzia

Slovenská speváčka, textárka a skladateľka, ktorá má na svojom konte už šesť štúdiových albumov sa predstaví hneď v pondelok na Trnavskom Jazzyku. Predstaví svoj najnovší album Šťastné dieťa, kde sa odklonila od svojho elektronického zvuku a vrátila sa k akustickým nástrojom.  Jej texty zachytávajú súčasnú spoločnosť skrz obrazy medziľudských vzťahov z pohľadu súčasnej mladej ženy veľmi autentickým a priamym spôsobom. Tvorbu Katarzie ste mohli aj zachytiť skrz piesne ako Milovať s Hudbou, Samota mi nevadí alebo Tristan a Izolda.

Oskar Török Sextet

Oskara Töröka sme vždy poznali „len“ ako trubkára v rôznych formáciách s výrazným lídrom, no jeho hra bola neprehliadnuteľná. Rodák z Humenného študoval trúbku na Katovickej hudobnej akadémii, často účinkuje v zahraničí, no objavuje sa často aj na domácich pódiách. Poznáme ho zo spolupráce s Ivou Bittovou či Beatou Hlavenkovou, no svoje majstrovstvo improvizácie využil aj v spolupráci so skladateľom Vladislavom „Slnkom“ Šarišským. Podfarbovanie ambientne ladenými tónmi a dynamicky precítenou improvizáciou ho robí v každom ansámbli jedinečným, preto mu právom patrí miesto na našom festivale. Hosťkou projektu je Simona Hulejová - mladý talent z Ružomberka. Spolu s Oskarom Törökom sa na pódiu predstaví aj Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek, Juraj Griglák a Matheus Jardim, teda celá slovenská jazzová špička, ktorá zaručí silný hudobný zážitok.

Mark Lettieri Group (US)

Držiteľ piatich ocenení Grammy, americký gitarista Mark Lettieri je jeden z najflexibilnejších hudobníkov súčasnej doby. Okrem účinkovania v hudobných projektoch ako Snarky Puppy alebo Fearless Flyers je známy aj ako štúdiový hráč pre obrovskú škálu umelcov a to napr. Erykah Badu, The Jacksons, Kirk Franklin alebo 50 Cent či Xzibit. V Trnave sa predstaví so svojím autorským projektom, kvartetom Mark Lettieri Group, s ktorým vydal už sedem albumov, najznámejší z nich Deep: The Baritone Seesions Vol. 2 ukazuje úžasnú variabilitu Lettieriho hry nielen na normálnu elektrickú gitaru, ale aj na baritónovú gitaru. 

Adam Ben Ezra & Michael Olivera (IL, CU)

Pred dvoma rokmi absolvoval kontrabasový virtuóz a multiinštrumentalista Adam Ben Ezra prvú návštevu Trnavy. Teraz sa vracia na Trnavský Jazzyk, berie so sebou kubánskeho bubeníka Michaela Oliveru na večeru, kde sa varí jazz, hip-hop, R&B a elektronika spolu s vplyvmi flamenca a arabskej hudby. Narodil sa a vyrastal v Tel Avive, ako päťročný sa naučil hrať na husle. Od klasickej hudby prešiel Adam k jazzu, keď vo veku 16 rokov objavil kontrabas. V roku 2008 Adam Ben Ezra prerazil na internete s interpretáciami skladby Michaela Jacksona „Billie Jean“ a námetom z televízneho seriálu Seinfeld. S mnohými miliónmi videní a stovkami tisíc sledovateľov je Adam niečo ako internetová hviezda, ktorá má za sebou aj rozsiahle turné po Európe a USA. Inšpirovaný basgitaristami ako Jaco Pastorius, Stanley Clarke alebo Eddie Gomez, Adam Ben Ezra predefinoval a vdýchol nový život do hry na kontrabas. Jeho unikátny štýl živého loopovania je skvelou zmesou šoumenstva a nástrojovej virtuozity. 

Isfar Sarabski Quartet (AZ)

Od mladého veku sa radí medzi jazzovú špičku. Jeho prsty na klávesoch – akustických alebo elektronických – vás zavedú na miesta, ktoré si len vy sami viete predstaviť. Jeho tvorba je ovplyvnená nielen jazzom, ale aj elektronickou hudbou s koreňmi vo východnej hudbe a vetvami v tej západnej. Snívajte alebo tancujte, dupkajte si alebo spievajte, určite sa rozhýbete pri hudbe rodáka z Baku, oceňovaného klávesového maestra Isfara Sarabského.

DJ Kinet

DJ Kinet občianskym menom Rado Tomek sa už štvrťstoročie venuje tanečnej hudbe, ktorá čerpá z jazzu a afrických či tropických hudobných štýlov. Stojí za kultovým bratislavským klubom Nu Spirit Bar a v Rádiu_FM ho môžete počuť každú nedeľu večer v programe NuSpirit_FM.

Beyuz

Vášnivý milovník hudby, zberateľ, hudobný producent, dj – Beyuz je rodákom z Bratislavy. Jeho vzťah k world music rôznych exotických končín reflektuje ako jeho osobnosť, tak aj jeho hudobný vývoj. Okrem nespočetných spoluprác s najvýraznejšími menami hip-hopovej scény na Slovensku stojí aj za svojimi inštrumentálnymi sólo projektami, ktoré pravidelne vydáva na vinyloch distribuovaných napr. v Madride, Paríži, Prahe, Viedni alebo v Tokyu. Poslucháči si ho tiež spájajú s jeho audio konceptom Už Je Dobre, kurátorskými dj setmi, počínajúc Rádiom_FM až po súčasnú letnú dj rezidenciu v bratislavskom Kácéčku, kde každý piatok ľuďom servíruje to najlepšie z najlepšieho. 

Adam Kvasnica

Adam Kvasnica je programový riaditeľ rádia Piešťany, právnik, ale predovšetkým nadšenec a zberateľ vinylových platní. Jeho hudobný vkus si vybudoval celoživotnou zbierkou platní často raritných a ťažko zohnateľných, často aj pre náročnejších poslucháčov. Jeho selekcia však nie len o vážnej alebo zložitej hudbe, ale aj o veľmi príjemných žánroch ako trip-hop, world music alebo lounge. Okrem toho je aj jedným z najúspešnejších DJov na online platforme Mixcloud, kde už nabral vyše 105,000 sledovateľov, a jeho mixy počúvajú pravidelne tisícky poslucháčov.

DJ Shakul

DJ z Trnavy, kt. funguje od roku 1999. Hráva na gramofónoch a začínal ako hip hopový DJ a promoter hip hopových akcii v Trnave ako súčasť zoskupenia Burner Posse. Po niekoľkých rokoch popri svojej srdcovke, ktorou je trueschool a boombap hip hop, začal hrávať aj iné žánre ako Funk, Disco, Lounge & Classic Afro Latin Music. Má rád dobrú neprevarenú hudbu, ktorá je robená od srdca. Od roku 2007 začal organizovať v Trnave Multižánrové Alternatívne Dance parties (M.A.D. Party) ako odpoveď na klasické diskotéky. Na týchto akciách hráva a mixuje kvalitnú hudbu rôznych žánrov a hudobných štýlov rokov minulých až po súčasnosť.

Vulgar Vegetable DJ set

Vulgar Vegetable je úplne nový experimentálny projekt Olivera Kucharoviča a Martina Molnára. Vytvárajú príjemmé zážitky pre vaše uši kombinovaním chutných jazzových lickov s dunivými bubnami a bujnými syntetizátormi. Ich poslucháči možno nebudú vedieť, čo od nich očakávať, ale to je v poriadku, lebo sa snažia svoju tvorbu osviežiť rôznymi prístupmi. Hudba tohto dua vychádza z užívania si kreatívneho procesu a z hrania na akýkoľvek hudobný nástroj, ktorý im príde pod ruku. U nás sa predstavia so živým DJským setom, kde zahrajú skladby, ktoré ich inšpirujú a osviežia ich živými nástrojmi.

Alan Bartus Born in Millenium

Alan Bartuš má už od mladého veku niekoľko prestížnych ocenení aj zahraničných a nahratých mnoho skvelých nekonvenčných a kreatívnych albumov aj autorskej tvorby. Jeho najnovší hudobný počin Born In Millennium si zaslúžil okrem iných aj cenu Radio_head Awards 2023  v kategórii Nahrávka roka 2024 - Jazzová hudba. V pondelok v Trnave nám predstaví skladby práve z tohto albumu plného melodickej nápaditosti, harmonickej predstavivosti a rytmického majstrovstva spolu s Pištom Bartušom na kontrabase a Antoniom Cerfedom na bicích.

Tibor Feledi Kairos Quintet

Tibor Feledi Kairos Quintet charakterizujú energické vystúpenia s intenzívnou súhrou. Moderný jazz s prvkami prog-rocku a synťákovej elektroniky je vyvažovaný akustickými plochami a voľnou improvizáciou. Vysoké nasadenie a konštantá interakcia hudobníkov nenechá poslucháča ľahostajného. Ich hudba nesie rešpekt ku tradícii s vizionárskym postojom. Aktuálne pripravovaný štúdiový dvojalbum MORE = less je epickou výpravou za hľadaním rovnováhy v materiálnom, prírodnom a duševnom svete. Na konte majú aj oceňovaný album Common Playgrounds kde pretvorili tradičné slovenské detské pesničky v spojení so súčasným progresívnym jazzom.

The Dixie Hot Licks

Dixielandová kapela z Plzne vznikla za účelom len tak si zahrať na záhradke či na ulici po vzore new-orleanských jazzmanov. Ich interpretácie skladieb desiatych a dvadsiatych rokov minulého storočia ich však rýchlo posunuli na pódia po celom nie len Česku, ale aj Nemecku či pobaltí. The Dixie Hot Licks spájajú starodávny jazz s moderným dixielandovým zvukom. Inšpiruje ich staršia hudba, no dávajú jej sviežu mladú tvár. Na Trnavskom jazzyku si budeme môcť tento rok užiť prierez ich tvorby, ktorý zaznamenali na 4 štúdiové albumy.

Oliver Kucharovič Quartet

Slovensko-brnenská kapela sa prezentuje energickou vlastnou tvorbou, ktorá spája jazz, groove, rock a funk do moderného počúvateľného kabátu.O kompozície sa stará najmä basgitarista Oliver Kucharovič, ďalej do tvorby prispievajú vyhratý pianista Jan Baroš a talentovaný gitrarista, Daniel Kéry, študent brnenskej JAMU. Za bicími im kryje chrbát skúsený Viktor Mudrák. V roku 2019 sa kapela prebojovala do finále súťaže "Nové tváre Slovenského jazzu", ktorá sa uskutočnila v Bratislave v Slovenskom rozhlase. Po mnohých klubových koncertoch po Česku a Slovensku kapela nahrala svoje debutové album s názvom Impulse, ktorého krst prebehol v Brne v Kabinete Múz. Album dostal nomináciu na cenu Esprit 2022. 

Teáter Komika - Concerto Clownico

Klaun Adyno odišiel zo slávneho cirkusu a dal sa na vlastné chodníčky, aby sa stal hudobným virtuózom. Predstaví nám rôzne žonglérske kúsky, ktoré diváka určite prekvapia svojou kreativitou. Adrián Ohrádka nám vo svojej hre ukáže komickým spôsobom rôzne hudobné nástroje a svojím interaktívnym humorom vtiahne diváka priamo do deja. Vhodné pre deti z materských škôl až prvý stupeň základných škôl.

Festival organizuje Mesto Trnava s finančnou podporou Nádvoria – priestor súčasnej kultúry a Trnavského samosprávneho kraja. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Cieľom je teda spoločným úsilím priniesť návštevníkom atraktívny program. Festival je tiež vďaka tejto podpore z väčšej časti zdarma.

Zdroj: trnavskyjazzyk.sk

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál