Teen Theatre Fest 2024

1. ročník bienále medzinárodného divadelného festivalu

Srdečne Vás pozývame na 1. ročník bienále medzinárodného divadelného festivalu Teen Theatre Fest, ktorý sa bude konať 22. - 26. júna 2024.

Na festivale sa môžete tešiť na:
- 8 inscenácií špičkových divadiel zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Česka, Ukrajiny i Nemecka
- Koncerty, besedy, seminár mladej kritiky, predstavenia pre rodiny s deťmi, workshopy či výstavy

Hlavné motto POINT OF VIEW sa zameria na témy, ktoré v aktuálnej spoločenskej klíme mimoriadne rezonujú. Aké formy kolektívneho bytia ponúkajú queer ľudia? Ako hľadať spoločne radosť a energiu pre utopickú imagináciu? Sme ochotní prekročiť medzigeneračné konflikty? A koľko empatie unesieme voči obetiam prebiehajúcich vojnových konfliktov? Slogan „my point of view“ nie je prehĺbenie polarizácie, ale akceptovanie aj opačného názoru a základnou podmienkou tvorivej slobody. Podeľte sa s nami o ten váš!

Festival slávnostne otvorí premiéra absolventskej inscenácie Limonádové more v sobotu 22. júna o 16.00 h. „Vytvorili ju absolventi Detskej divadelnej akadémie  spolu s profesionálnym tímom a je o tom, ako by malo vyzerať ideálne mesto, možno aj Trnava, v budúcnosti,“ pokračuje Mihálová.

Festival privíta aj zahraničných hostí. Návštevníci sa môžu tešiť na akrobatické predstavenie Hang out z Českej republiky, ktoré sa uskutoční v pondelok 24. júna o 17:00 h. na budove Trnavského samosprávneho kraja, konkrétne na požiarnych rebríkoch budovy. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, pretože organizátori do programu zaradili aj zábavné inscenácie pre deti vo veku od 1 do 14 rokov. „Pre najmenších odporúčame napríklad vtipnú pantomímu Obývacia izba, v ktorej kúzelným spôsobom ožíva nábytok z obývačky. Inscenáciu uvedieme v Malom Berlíne 23. júna a je pre deti od 6 rokov. Ďalej sme pripravili dve predstavenia Motýlí svet, nádherné predstavenie nového cirkusu z Česka, ktoré je na programe v Ružovom parku 23. júna a v záhrade Letnej čitárne Knižnice Juraja Fándlyho 24. júna,“ zakončuje Lucia Mihálová.

Program zahŕňa aj workshopy, koncerty, diskusie a sprievodné podujatia, ktoré umožnia mladým ľuďom aktívne sa zapojiť do tvorivého procesu a prezentovať svoj uhol pohľadu na celospoločenské problémy. Viac informácií sa dozviete na stránke teentheatrefest.sk. Vstupenky na predstavenia je možné zakúpiť v pokladnici DJP. S Kartou mladého diváka získajú mladí vo veku od 15 do 26 rokov lístok za špeciálnu cenu 8 EUR.

Program:

0+

Motýlí svet
23.6.2024 - 15:00 - Ružový park
24.6.2024 - 14:00 - Záhrada letnej čitárne Knižnice Juraja Fándlyho
Krásne exteriérové predstavenie v štýle nového cirkusu z českej republiky

3+

Kozmos
25.6.2024 - 14:00 - Malý Berlín
Hravá inscenácia oceňovaného slovenského zoskupenia Odivo o objavovaní vesmíru

6+

Obývacia izba  
23.6.2024 - 10:00 - Malý Berlín
Vtipná pantomíma o tom, že aj nábytok si žije svojím vlastným životom, keď sa nikto nedíva

10+

Hang out   
24.6.2024 - 17:00 - Strecha budovy TTSK
Skvelý multižánrový zážitok – akrobacia vo výškach a zvuková nahrávka v slúchadlách z dielne českej artistky Elišky Brtnickej. Kapacita je obmedzená, ponuka platí do jej zaplnenia.

12+

SNOWBall   
23.6.2024 - 16:00  - Veľká sála DJP
Vychýrené Divadlo Alfa z Plzne, ktoré je špičkou v divadelnej tvorbe pre mládež. Prichádzajú s inscenáciou o Youtuberoch, Minecrafte a úskaliach digitálneho sveta, v ktorom niekedy trávime čas radšej než v tom skutočnom.

13+

Svätá.Rodina   
10:00 Veľká sála DJP
Poľskí teenageri, ktorí k nám pricestujú z ďalekého Gdansku, nám zahrajú svoju autorskú inscenáciu o tom, ako by podľa nich mala vyzerať ideálna rodina, v ktorej by sa cítili prijatí a pochopení. Úprimná generačná výpoveď o nutnosti vzájomnej tolerancie a rešpektu.

14+

O nič nejde   
24.6.2024 - 10:00 - Veľká sála DJP
Interaktívna šou Nového divadla z Nitry. Inscenácia, ktorá využíva mobilné aplikácie a dokáže aktivizovať a nadchnúť aj tých najťažšie dostupných – teenagerov.

14+

Sen noci svätojánskej  
26.6. - 10:00 - Malý Berlín
Ukrajinské divadlo z Kijiva vnieslo do klasickej shakespearovskej komédie piesne a tance tradičných  ukrajinských obradov. Vznikla tak dynamické a temperamentné hudobno-pohybové predstavenie, ktoré svojou energiou strhne každého.

14+

Kde sú chlapci  
26.6.2024 - 11:30 - Mestská športová hala Trnava
Unikátne prepojenie tanca a bojových umení, ktoré príde zahrať súbor z Nemecka.

15+

Amatéri   
23.6.2054 - 21:00 - Zrkadlová sála DJP
Nové hviezdy nezávislého divadla, Divadlo Petra Mankoveckého z Bratislavy, nám ukážu svet v možno nie až tak vzdialenej budúcnosti. Pozývajú vás na vzrušujúcu dystopickú párty do Zrkadlovky.

16+

Kto zabil môjho otca?   
25.6.2024 - 19:00 - Veľká sála DJP
Ocenenie za najlepšiu inscenáciu maďarskej nezávislej scény za rok 2023. Vynikajúci budapeštiansky súbor a ich adaptácia románu Kto zabil môjho otca? jedného z najvýraznejších hlasov súčasnej literatúry – Édouarda Louisa.  

Koncerty:

22.6.2024 - 21:00 - IAmNot / Divadelný dvorček
24.6.2024 - 21:00 - Bedňa / Divadelný dvorček
25.6.2024 - 21:00 - DJ Spinhandz / Divadelný dvorček
26.6.2024 - 19:00 - Júlia Kozáková a Manuša / Nádvorie PSK

Výstavy v Kine Hviezda a Kreatívnom centre:

- Klasika v grafickom románe
- Práce študenstva scénografie

Podujatie organizuje Divadlo Jána Palárika v Trnave v spolupráci s miestnymi, regionálnymi, kultúrnymi a vzdelávacími organizáciami: Kultúrne centrum Malý Berlín, Nádvorie - priestor súčasnej kultúry, Štúdio tanca a pohybu Alegria, Galéria Jána Koniarka v Trnave, Knižnica Juraja Fándlyho, festival Bratislava v pohybe, Kreatívne centrum Trnava, Zaži v Trnave - Mestské kultúrne stredisko, Región Trnava, mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj a Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave. 

Presný program budeme postupne zverejňovať v máji na novom webe www.teentheatrefest.sk ako aj na sociálnych sieťach DJP.

Zdroj: Divadlo JP

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál