S vetrom opreteky

výstava historických bicyklov a cyklistických doplnkov z Trnavy a okolia

Západoslovenské múzeum v Trnave v spolupráci s klubom Tyrnaviavelo pripravilo novú výstavu historických bicyklov a cyklistických doplnkov s názvom S vetrom opreteky. Výstava nemohla byť sprístupnená v pôvodnom termíne od 2. decembra v dôsledku pandemických opatrení. Na základe čiastočného uvoľnenia opatrení výstavu sprístupňujeme verejnosti od piatku 10. decembra. V režime OP (kompletne očkovaní alebo po prekonaní ochorenia Covid-19) sa môžu návštevníci prísť do múzea pozrieť v rámci individuálnych návštev.
 S činnosťou Združenia cyklistických nadšencov Velo Veterán Klub Tyrnaviavelo sa akiste Trnavčania stretli na rôznych podujatiach, kde si pripomenuli atmosféru cyklistov v minulosti – najmä však éru cyklistov z obdobia od prvej republiky po 40. roky 20. storočia. Páni a dámy v kostýmoch na dobových, pekne zreštaurovaných bicykloch pútali pozornosť verejnosti všade, kadiaľ prechádzali  Táto skupina nadšencov má za sebou aj zopár výstav. Už minulý rok plánovanú výstavu v múzeu prerušila pandémia, a tak sme sa k tejto téme vrátili. Okrem zbierky historických bicyklov sa skupina Tyrnaviavelo predstavuje aj zbierkou doplnkov ako sú napr. historické cyklistické lampy, zvončeky, zámky a pod., ďalej dobových odevov, prípadne ich replík, reklám niekdajších obchodov v Trnave a na okolí a pod. Západoslovenské múzeum v Trnave doplnilo výstavu odevmi, drobnými predmetmi – ako sú ceny pre víťazov cyklistických pretekov v Trnave a bicyklom ľudovo zvaným „kostitras“. Na cyklistickej výstave nesmie chýbať miesto pre bicykle či doplnky od trnavských predajcov, ako bol Jozefa Péchy, Štefan Dalmády, Hermann Fischer, Franta Oudes, Rudolf Vaculík a Pavol Lojkovič. Výstava S vetrom opreteky bude prístupná v múzeu do 29. apríla 2022. Múzeum však plánuje po zlepšení pandemickej situácie jej vernisáž a zároveň stretnutie cyklistických nadšencov s verejnosťou.
Múzeum je pre verejnosť otvorené v utorok – piatok od 8,00 do 17,00 a cez víkend od 11,00 do 17,00. V pondelky je múzeum zatvorené.
Termín trvania výstavy: 2. 12. 2021 – 29. 4. 2022

PaedDr. Simona Jurčová

 

Zdroj: ZS Múuzeum v Trnave

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál