Peter Chmela: Fragmenty okamihu

Výstava fotografií

Názov výstavy: Peter Chmela: Fragmenty okamihu 
Miesto: Západoslovenské múzeum v Trnave, Múzejné námestie č. 3
Termín: 1. 10. 2022 – 29. 1. 2023

Výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave je výberom z fotografií autora Petra Chmelu, ktoré zachytávajú rôzne kúty Slovenska, ale i momenty z ciest po zahraničí. Ide o zachytenie okamihov reality, fragmentov žitia a pohybu vôkol nás. Sám autor hovorí: „Každá fotografia nesie v sebe posolstvo. Každý pohyb, vec, tvar či život v konkrétnom okamihu sa stáva cez fotografiu minulosťou. Okamih je svojou neopakovateľnosťou jedinečný. Je to výsek reality, ktorá je tu a nikdy sa v tej istej kompozícii nezopakuje. Okamih v sebe nesie emócie - raz smútok, inokedy radosť a niekedy kontrasty ľudského bytia. Taký je život - dnes jednoduchý, zajtra zložitý, pozajtra… Hoci je vôkol nás nespočetná sieť informácií a život sa občas rúti, nech sú fragmenty okamihu reálneho života v podobe fotografií pre nás krátkym zastavením sa, obdivom, poďakovaním blížnemu a pozitívnym odhodlaním napredovať. Nech taký je život. Lepší, krajší - dnes, zajtra… až naveky.“ 

Výstava je doplnená autorovými drevenými plastikami a reliéfmi.

PETER CHMELA (1972)

Narodil sa a detstvo prežil na Záhorí v obci Kostolište. Po ukončení strednej školy v Bratislave pokračoval štúdiom Materiálovo-technologickej fakulte STU. V roku 1995 sa usadil v Trnave, ktorá mu učarovala pokojným životom, dobrými ľuďmi a kultúrnym prostredím. Už počas štúdia režíroval divadlo Agape, ktoré sa zapísalo do dejín mesta obnovenými pašijovými hrami. Od roku 2000 pôsobil ako riaditeľ Mestskej televízie Trnava. Potom založil Západoslovenskú televíziu v Bratislave a koordinoval štart niektorých nových regionálnych televízií. Je stále filmársky činný a v súčasnosti riadi Televíziu Hlohovec. 

Peter Chmela natočil tri filmy z prostredia Trnavy: Trnava – prvé slobodné kráľovské mesto (2000) Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Trnave (2002) a Matkine slzy o Panne Márii Trnavskej (2010). Nasledovali dokumenty o iných mestách, ale aj o umelcoch napr. o Štefanovi Nosáľovi, Ignácovi Bizmayerovi. Od r. 2009 realizuje v spolupráci s Tv NOE priame prenosy z folklórneho festivalu Jánošíkove dni z Terchovej. Popri filmovej tvorbe sa venuje príležitostne fotografovaniu, v roku 2009 vydal zbierku básní Mojím dotykom. Najnovšie ho inšpiruje drevo, niekoľko drevených diel uvedie i na výstave Fragmenty okamihu.
Simona Jurčová

 

Zdroj: ZS Múzeum v Trnave

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál