Výstava Alexandra Salontaya

Alexander Salontay: Zásielka

Retrospektívna výstava slovenského maliara Alexandra Salontaya (1937). Ambíciou projektu je v doposiaľ nerealizovanom rozsahu odprezentovať v jednotlivých tematických okruhoch obsiahle dielo opomínaného autora, ktorého maliarska poloha sa pohybuje od reflexie osobnej mytológie v socialistickej spoločnosti po špecifický pop-artový variant v rurálnom kontexte.

Autor, titul výstavy: Alexander Salontay: Zásielka
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Koppelova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Filip Krutek
Otvorenie výstavy: 4. 6.(Št) 2020 o 18:00
Trvanie výstavy: 5. 6.(Pia) 2020 – 30.8.(Ne) 2020

Hudobný hosť vernisáže - Daniel Salontay (gitara) a hostia Matej Tkáč (violončelo), Robert Kolář (krídlovka)
Odznejú autorské skladby z cyklu ZAOBRAZ Daniela Salontaya vytvorené špeciálne pre diela Alexandra Salontaya. Vznik hudby podporil Fond na podporu umenia.

Galéria Jána Koniarka zaradila do výstavného plánu na rok 2020 retrospektívnu výstavu diela Alexandra Salontaya (nar.1937), maliara, ktorý na slovenskú výtvarnú scénu nastúpil v 60. rokoch 20. storočia. Jeho obsiahle dielo nebolo doposiaľ relevantným spôsobom zdokumentované, prehodnotené a nestalo sa predmetom umelecko-historického výskumu. Súčasťou pripravovanej výstavy v priestoroch Koppelovej vily bude aj odborná štúdia odprezentovaná v rámci propagačných materiálov výstavy. Ambíciou výstavy je odprezentovať odbornej aj laickej verejnosti dielo opomínaného autora a retrospektívne ho včleniť do diskurzu o vývoji slovenského maliarstva druhej polovice 20. storočia. Deje sa tak z dôvodu, že tvorba Alexandra Salontaya predstavuje špecifickú maliarsku polohu a reakciu na jednotlivé dekády, v ktorých žil a tvoril, od reflexie osobnej mytológie v socialistickej spoločnosti, či unikátneho pop-artového variantu v rurálnom kontexte.

Zdroj: Galéria JK v Trnave

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál