Skryté miesta mestskej veže

Skryté miesta mestskej veže v Trnave ukáže návštevníkom sám majster hodinár

Počas výnimočnej prehliadky majster hodinár návštevníkom ukáže, ako funguje mechanický hodinový stroj z roku 1729, ktorý jeho rodina spravuje každý deň už viac ako 130 rokov. Počas prehliadky mestskej veže si budú môcť zároveň vyskúšať jeho prácu pri naťahovaní hodín.

Tematické prehliadky mestskej veže v Trnave s hodinárom organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu iba raz ročne. Tento rok termíny pripadajú na prvú sobotu v marci a apríli.

„To, že budem hodinárom, bolo jasné ešte pred tým, než som sa narodil, preto je toto remeslo pre mňa poslaním,“ hovorí Karol Nemček, piaty z generácie Nemčekovcov, ktorá sa stará o čas v Trnave od roku 1892 a dodáva, že „rád návštevníkom ukážem, ako funguje každé ozubené koliesko a ako často musím stroj mazať, aby dobre fungoval.“

Počas prehliadky s hodinárom si návštevníci, okrem osobného stretnutia so zástupcom najstaršieho remesla v Trnave, vyskúšajú aj hodinársku prácu a ručne natiahnu pôvodné kamenné závažie poháňajúce hodinový stroj. To váži cez 100 kg. Príbeh obyvateľov mestskej veže im porozpráva aj sprievodkyňa, ktorá prezradí, prečo vo veži žili napríklad prasiatka spolu s hasičmi.

„Jednou z kuriozít tejto budovy v centre Trnavy je tiež baroková toaleta, ktorá bola postavená práve pre potreby jej obyvateľov. Nachádza sa vo výške 20 metrov nad hlavným námestím,“ prezrádza sprievodkyňa Kristína Siladyová.

Prehliadka mestskej veže s hodinárom sa bude konať v sobotu 4. marca so vstupmi o 17.00, 18.00 a 19.00 hod. a tiež v sobotu 1. apríla. „Potrvá približne 90 minút a je vhodná aj pre staršie deti od 6 rokov. Počet miest v jednej skupine je obmedzený, preto záujemcom odporúčame rezerváciu,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Jednotná cena vstupenky je 7 eur pre osoby staršie ako 6 rokov.

Oblastná organizácia cestovného ruchu pravidelne počas roka organizuje prehliadky pre verejnosť. V tomto roku bude pokračovať v sérii s názvom Nepoznané miesta, ale aj v bezplatných prehliadkach najzaujímavejších pamiatok v Trnave počas letnej sezóny, ktoré sú prispôsobené pre turistov.

Všetky informácie nájdete na www.regiontrnava.sk

Zdroj foto: Región Trnava

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál