Iba očká a stĺpiky II.

KREATIVITA 2024: IBA OČKÁ A STĹPIKY II. – VÝSTAVA

Trnavské osvetové stredisko pozýva na otvorenie kolektívnej výstavy pletenej a háčkovanej tvorby „Iba očká a stĺpiky II.“

Trnavské osvetové stredisko  v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja slávnostne otvorí dňa 8. 6. 2024 o 16,00 h vo výstavnom priestore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského kolektívnu výstavu háčkovanej a pletenej tvorby „Iba očká a stĺpiky II“. Výstava je súčasťou projektu KreaTiviTa 2024, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

Myšlienka zorganizovať kolektívnu výstavu skrsla u organizátora pred dvoma rokmi, keď sa Trnavské osvetové stredisko po prvýkrát zapojilo do Svetového dňa pletenia a háčkovania na verejnosti. Na tvorivom stretnutí sa stretlo viac ako tridsať šikovných kreatívnych dám a slečien, ktorým ručné práce učarovali a venujú sa im vo svojom voľnom čase.

Ich textilná tvorba je originálna, každá autorka má svoj osobitý spôsob tvorby, no majú aj niečo spoločné – všetky autorky hľadajú inšpiráciu v tradičných háčkovaných a pletených vzoroch a dekoroch, v ľudovom ornamente, ale hlavne čerpajú  z vlastnej fantázie a predstavivosti a tak posúvajú tradičnú techniku do novej súčasnej polohy.

Umenie vyviera z ľudovej rozmanitosti pohľadov na danú skutočnosť a preto vytvára neobyčajne pestrý obraz, predstavuje širokú škálu estetických názorov a  viac, či menej vyhranených postojov v tvorbe, o čom svedčí i aktuálna výstava pletenej a háčkovanej tvorby prezentujúca diela štrnástich autoriek.

Výstavnú kolekciu, do ktorej je zaradených viac ako 150 pestrofarebných pletených a háčkovaných diel, by sme mohli charakterizovať   prívlastkami  rozmanitosť, mnohorakosť, úžasná mozaika originality, fantázie a talentu. Návštevníci môžu na výstave obdivovať okrem prekrásnej pletenej a háčkovanej módy, kde patria peleríny, šatky, sukne, šaty, svetre, čiapky a veľa ďalších doplnkov, aj  kabelky, tašky, klobúky, či kolekcie šperkov a ozdôb. Na svoje si prídu i najmenší návštevníci výstavy a môžu obdivovať viac ako päťdesiat kúzelných ručne vyrobených háčkovaných a pletených hračiek a rozprávkových postavičiek.

Ručné pletenie v súčasnosti zažíva jemnú renesanciu – ručná práca ako taká je celkovo „in“ a pletené výrobky sú žiadaným módnym artiklom. Chceme touto formou zvýšiť záujem o háčkovanie a pletenie, dať možnosť k vzájomnému vymieňaniu skúseností, navzájom sa motivovať, inšpirovať, potešiť a podporiť.

Sprievodným podujatím bude tvorivá dielňa s Alenou Čaklovičovou a Zuzanou Klepáčovou a Svetový deň pletenia a háčkovania na verejnosti, ktorý sa v tomto roku uskutoční  v deň vernisáže od 10,00 h do 16,00 h vo dvore Trnavského osvetového strediska. Tvorivá dielňa je súčasťou projektu KREATÍVNE 2024, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia. Projekty z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Výstava potrvá do 1. augusta 2024 a návštevníci si môžu v prípade záujmu niektoré originálne diela zakúpiť.
Mgr. Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko

Zdroj: osvetatt.sk

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál