Cykloprehliadky po Trnave so sprievodcami

cykloprehliadky po Trnave

Termíny Na bicykli so sprievodcom:

04.07.2020 | Príbehy hradieb (NOVÁ)
18.07.2020 | Bitka pri Trnave (NOVÁ)
01.08.2020 | Príbehy hradieb (NOVÁ)
15.08.2020 | Bitka pri Trnave (NOVÁ)

Termíny Trnava očami architekta:

11.07.2020 | Mesto na prahu moderny 2.0
25.07.2020 | Ako melie moderna
08.08.2020 | Mesto za prahom moderny
22.08.2020 | Cesty repy a cukru (NOVÁ)

Túžite v lete po netradičnom zážitku? Tak sa spolu s nami vyberte spoznávať Trnavu na bicykli! Cykloprehliadky 2020 budú opäť o čosi výnimočnejšie. K industriálu a moderne tento rok pribudli aj historické témy.

Projekt Trnava očami architekta, ktorého cieľom je priblížiť turistom, ale aj obyvateľom Trnavy často zatracované industriálne stavby a iné architektonické pamiatky, na aké sú bežne zvyknutí, štartuje aj toto leto. Všetkých záujemcov čaká niekoľko noviniek.

Kým pre siluetu historického centra Trnavy sú typické kostolné veže, 20. storočie začalo prinášať nové dominanty, ktoré sú sústredené severozápadne od centra. Obrovské silá a mlyny sú významné nielen ako technické pamiatky, ale aj ako skvosty modernej architektúry. V jednom type budov sa spája mlynárstvo ako tradičný spôsob obživy s odvážnymi a pokrokovými myšlienkami moderny.

Tento rok si môžete vybrať, či sa chcete zúčastniť cykloprehliadky s architektom Miroslavom Beňákom a zažiť trnavský industriál alebo históriu s našim sprievodcom Slávom Dzvoníkom .

Historické témy sú taktiež unikátne a ušité len na tento typ prehliadky, na bicykli. 

Maximálny počet účastníkov je obmedzený na 30 osôb, lístky je preto potrebné si vopred rezervovať! Môžete tak urobiť nižšie on-line http://regiontirnavia.sk/ponuky/cykloprehliadky-trnavy-s-architektom

alebo aj priamo v Turistickom informačnom centre na Trojičnom námestí prípadne e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Príbehy hradieb

História mesta Trnava sa písala nie len v štvorci historického opevnenia, ale aj za jeho hranicami. Vydajme sa spolu popri hradbách a porozprávajme si príbehy, ktoré by hradby hovorili, keby mali ústa. Dozviete sa niečo o architektonickom vývoji hradieb, o ich obrannej funkcii, no najmä o príbehoch, ktoré sa na hradbách alebo v ich tesnej blízkosti odohrávali.

Mesto na prahu moderny 2.0

Prehliadka s podtitulom Mesto na prahu moderny (2.0), ktorá bola už takmer tradičnou témou, bude tentokrát poňatá trochu netradične – bude sa viac sústrediť na rozvoj mesta tesne na začiatku 20. storočia a bude brať väčší zreteľ na stavby z obdobia funkcionalizmu, situované práve na južnom predmestí Trnavy. Predstavíme si budovy architektov ako Michal Milan Harminc, Jozef Marek, Juraj Chorvát, Evžen Linhart, František Faulhammer, Emil Belluš a ďalších

Ako melie moderna

Architektovi Emilovi Bellušovi a jeho vrcholnému technickému dielu sa bude venovať aj druhá prehliadka  Ako melie moderna, ktorá nás prevedie významným výrobným odvetvím v Trnave – mlynárstvom – a jeho architektonickými premenami končiacimi v dokonalom modernistickom diele automatického mlynu od spomínaného architekta.

Mesto za prahom moderny

Na tretej prehliadke Mesto za prahom moderny sa opäť vrátime do centra mesta a predstavíme si prehliadané hodnoty stavieb, ktoré predstavujú radikálne zmeny v štruktúre mesta a dnes sú vnímané skôr kontroverzne. Uvidíme samozrejme budovy ako je Jednota, ROH, pošta, Tatrasklo a ďalšie.

Bitka pri Trnave

V období 17. storočia na dianie v Uhorsko silno vplývali protihabsburské povstania, s ktorými súviselo aj množstvo bitiek. Jednou z posledných a najväčších bola práve bitka pri Trnave, v ktorej sa stretli povstalci Juraja I. Rákociho s cisárskymi vojskami. Poďme sa spolu pozrieť na miesta týchto bojov a dozvedieť sa všetky detaily z ich priebehu, či rozostavenie samotných oddielov.

Cesty repy a cukru

Posledná prehliadka bude venovaná snáď najznámejšej priemyselnej stavbe v Trnave – cukrovaru. Jeho hranice nekončili plotom, ale množstvo technickej, dopravnej a aj sociálnej infraštruktúry sa rozplývalo severne a aj západne od centra. Časť týchto už takmer zabudnutých miest si predstavíme v prehliadke Cesty repy a cukru.

Foto: Matúš Koprda

Zdroj: Trnava Tourism a TASR

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál