9000 km

Japonské inšpirácie v slovenskom umení

9 000 kilometrov je vyjadrením približnej geografickej vzdialenosti medzi Bratislavou a Tokiom. Podstatnejšie je, že ide aj o vzdialenosť symbolickú, deliacu dva svety s odlišným prístupom k mysleniu, či vo všeobecnosti k životu samotnému. Výstava s názvom 9 000 km: Japonské inšpirácie v slovenskom umení pripravená pre reprezentačné sály Koppelovej vily rozpráva príbeh o nenásilnej expanzii respektíve o preberaní kultúrnych vzorov, ktoré sa rodia v krajine vychádzajúceho slnka a svoje miesto našli v slovenskom výtvarnom umení. Na výstave sa predstaví šestnásť autorov a autoriek tvorivo aktívnych od druhej polovice 20. storočia po súčasnosť, ktorí viac či menej vedome reagujú na umelecké predobrazy alebo na filozofické myšlienkové systémy prameniace v japonskej kultúre. Inšpiráciu a tematické ukotvenie diel, autori a autorky nachádzajú v zen-budhistickej  filozofii a v prostej túžbe po jednoduchosti a spomalení. V druhej časti stoja diela silne ovplyvnené japonskou hyperkonzumnou spoločnosťou, popkultúrou, či mytológiou, ktorú apropriujú a pretvárajú v intenciách stredoeurópskeho myslenia.

Zároveň kurátor a kurátorka projektu kladú otázky súvisiace s konfrontáciou dvoch kultúr, kedy sa bok po boku objavia diela slovenských autorov a autoriek a diela japonskej proveniencie, pričom proti sebe stojí napĺňanie a vyprázdňovanie pôvodných významov. Je obecne známe, že v japonskej spoločnosti je mytológia dodnes živá, ale ako tento mýtus žije mimo svojich hraníc? Je obraz Japonska, ktorý budujeme v našom prostredí vykorenený zo svojej podstaty alebo je schopnosť japonskej kultúry presakovať do odlišných kultúrnych oblastí príkladom jej univerzálnosti? Nejde len o náš kolonizačný postoj, ktorý je potrebné v rámci súčasných postkoloniálnych štúdií prehodnotiť? Otázky, ktoré vychádzajú z problematiky expanzie japonskej kultúry trochu pôsobia práve ako koány - hádanky bez jasnej odpovede.

Kurátor výstavy: Patrik Krajčovič / Žaneta Húsková
Vystavujúci autori/ky: Milan Adamčiak, Karol Baron, Marko Blažo, Dominika Brečková, Peter Cako, Pavol Čejka, Svetlana Fialová, Patrícia Koyšová, Mária Maxová, Stanislav Ondruš, Dezider Tóth,  Ester Sabik, Boris Sirka, Jozef Sušienka, Erik Šille, Tatiana Takáčová
Otvorenie výstavy: 31. január (Piatok) 2025 o 18.00 h

Zdroj: Galéria JK

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál