Trnava učarovala kráľom

TRNAVA JE PÚTAVÝM MESTOM NIELEN V SÚČASNOSTI

Trnava v minulosti patrila k mestám, ktoré získali priazeň viacerých kráľov. V histórii sú zapísané návštevy a stretnutia významných panovníkov, ako napríklad Bela IV., Ľudovíta I. Veľkého, Žigmunda Luxemburského alebo cisára Jozefa II. Významné sídlo ležiace na križovatke obchodných ciest sa vďaka priazni panovníkov stalo miestom, kde sa menil chod dejín.

Historické dokumenty naznačujú, že Trnavu navštívilo viacero významných kráľov. Niektorí z nich Trnavčanov poctili svojou návštevou opakovane. Je zrejmé, že mnohým Trnava prirástla k srdcu. Aj vďaka tomu sa dnešné krajské mesto pred stáročiami radilo k najvýznamnejším sídlam stredoeurópskej oblasti.

„Málokto vie, že Trnava bola svedkom zásnub Žigmunda Luxemburského. Cisár Jozef II. Navštívil naše mesto dokonca dvakrát. Niet preto pochýb o tom, že Trnava bola už pred stáročiami významným sídlom a mnoho panovníkov si ju obľúbilo,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Za prvého panovníka, ktorý sa výrazne zaslúžil o rozvoj Trnavy môžeme označiť Bela IV. V roku 1238 udelil Trnave privilégiá Slobodného kráľovského mesta.

V udeľovaní výsad pokračoval aj Karol I. Róbert z Anjou, ktorý Trnave potvrdil najmä vinohradnícke výsady. Za jednu z najvýznamnejších udalostí za jeho vlády sa v Trnave považuje stretnutie Karola I. Róberta s českým kráľom Jánom Luxemburských (otcom Karola IV.) v roku 1327. Stretnutie sa odohralo v priestoroch dnešného františkánskeho kostola a kláštora. Ide o významnú udalosť, ktorá ovplyvnila dejiny stredoeurópskeho regiónu. Králi sa v Trnave dohodli na vzájomnej hospodárskej a vojenskej spolupráci. Na základe tohto stretnutia údajne došlo aj k založeniu mincovne v Kremnici.

Trnava nebola svedkom len významných návštev. Na jej území je dokonca zaznamenaná smrť panovníka. V roku 1382 v Trnave zomrel panovník Ľudovít I. Veľký. Stalo sa tak v priestoroch kráľovskej kúrie, ktorá bola pravdepodobne umiestnená v lokalite dnešnej pošty. Kráľ mal Trnavu v obľube aj počas svojho života. Pokračoval v udeľovaní výsad mestu a opakovane ho navštevoval. V roku 1360 sa na pôde mesta stretol s Karolom IV. Na mierovom stretnutí sa týmto dvom panovníkom podarilo odvrátiť hroziaci konflikt s Českým kráľovstvom.

Najvýznamnejším panovníkom, ktorý Trnavu navštívil bol už spomínaný Žigmund Luxemburský. Zo všetkých kráľov bol najštedrejším v potvrdzovaní a udeľovaní nových výsad. V Trnave sa navyše zasnúbil so svojou prvou manželkou – princeznou Máriou. Zároveň výraznou mierou prispieval k obrane mesta pred Husitmi a po rokoch odlúčenia sa v Trnave stretol so svojou druhou manželkou Barborou.

Záujem o Trnavu zo strany panovníkov neupadal ani počas nasledujúcich storočí. Cisár Jozef II. navštívil mesto v júni roku 1770. V Trnave sa zdržal dva dni a ubytovaný bol U čierneho orla (dnešné divadlo). Druhýkrát mesto navštívil o 13 rokov neskôr, kedy od richtára Juraja Hnilického dostal kľúče od mestských brán.

Trnavčania si návštevy panovníkov vedeli vždy náležite uctiť. V októbri 1820 prišiel do mesta cisár František I. so svojou manželkou. Na počesť príchodu kráľovského páru postavili obyvatelia Trnavy triumfálnu bránu. Široká bola 7 metrov a na výšku merala ešte o jeden meter viac. Umiestnená bola neďaleko bývalej Dolnej brány, ktorá už bola v tom čase zbúraná.

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, e-mailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Otváracie hodiny TIC nájdete na http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava  a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava 

Zdroj foto: Trnava Tourism

Kultúrno-spoločenský a gastronomický portál